Här hittar du inspiration, idéer och förslag om kurser, utbildningar och alternativa karriärer.
Nedanstående kurser kommer att genomföras, förutsatt att TEC beviljas medel från Myndigheten för Yrkeshögskolan. Besked om detta kommer i slutet av maj.
Digitala verktyg och AI inom besöksnäring, i regi av TEC, Travel Education Centre. Kursen är kostnadsfri.
En kurs som fokuserar på fyra centrala områden inom modern turism. Du får kunskap inom AI-driven marknadsföring för att skapa träffsäkra kampanjer, CRM-system för att bygga starka kundrelationer, verktyg för digital transformation, samt metoder för att skapa personaliserade kundupplevelser som överträffar förväntningar.
Utbildningsperiod: 21 september – 11 december 2026.
Studietakt: Halvfart, på distans. Parallellt med jobb.
Längd: 30 poäng = 12 veckor.
Ansökningsperiod: 2026-06-03 – 2026-08-24
Information och ansökan – se TEC:s hemsidan
För mer information, kontakta utbildningsledare Suzanne Björklund: suzanne.bjorklund@elevera.org
Marknadsföring och sociala medier för besöksnäringen, i regi av TEC, Travel Education Centre. Kursen är kostnadsfri.
Efter avslutad kurs kan du självständigt utforma och genomföra marknadsföringsstrategier anpassade till specifika behov inom besöksnäringen, samt analysera och lösa vanliga utmaningar som dessa verksamheter möter.
Utbildningsperiod: 2026-09-28 – 2026-12-18.
Studietakt: Halvfart, på distans. Parallellt med jobb.
Längd: 30 poäng = 12 veckor.
Ansökningsperiod: 2026-06-03 – 2026-08-31
Information och ansökan – se TEC:s hemsidan
För mer information, kontakta utbildningsledare Suzanne Björklund: suzanne.bjorklund@elevera.org
YH-flex, i regi av TEC, Travel Education Centre och Yrkesakademin
YH-flex vänder sig till dig som redan har kunskaper och yrkeserfarenhet som motsvarar ca 50% av innehållet i ett Yrkeshögskoleprogram. Du får tillgodoräkna dina tidigare kunskaper och kan därför hoppa över vissa kurser i YH-programmet och ändå få en full examen.
men ändå nå full examen.
TEC erbjuder YH-flex inom programmen:
– TRAC turism- och resekonsult
– Project manager meetings and events
– Management inom hotell och besöksnäring
Mer information finns på hemsidan
Yrkesakademin erbjuder YH-flex inom ett flertal yrkesprogram:
Mer information på hemsidan
Enstaka kurser / ”kurs på tom plats”, på distans, i regi av YrkesAkademin
”Kurs på tom plats” är en möjlighet för externa studerande att delta i en delkurs i Yrkeshögskoleprogrammet ”TRAC Turism- och Resekonsult”. Vi erbjuder möjligheten att kostnadsfritt läsa kurser på mellan 2 – 6 veckor. Endast kostnad för litteratur kan tillkomma. Kurserna är nätbaserade. Ibland kan en fysisk träff förekomma i respektive studieort.
För frågor, kontakta turismutbildningar@ya.se
Mer information finns i detta Produktblad
Får man studera när man korttidsarbetar?
Enligt Tillväxtverket gäller följande för kompetensutveckling under permitteringsperioden:
IATA eLearning – Travel and Tourism courses
IATA:s rese- och turismutbildningar är utformad för att ge dig färdigheter och kunskap och förbättra karriärmöjligheter i branschen. Från att etablera resebyrån till att driva den, varje kurs ger dig en IATA -kvalifikation, internationellt erkänd av resebranschen. Kurserna är tillgängliga i olika format: klassrum, virtuellt klassrum, in-house (hos kunden) utbildning eller självstudier. Det finns även möjlighet att anordna ”on-demand” utbildningar för resebyråer i utbildningscentret hos IATA i Stockholm.
SRF-medlemmar får 10% rabatt. Skicka ett e-postmeddelande till Ioannis Mavroeidis: mavroeidii@iata.org för att få rabattkod. Läs mer om kurserna HÄR.