
Hur gör vi buss- och resebranschen mer tillgänglig?
Vad innebär EU:s Tillgänglighetsdirektiv och hur berörs branschen av det? Den nya tillgänglighetslagen träder i kraft till sommaren och ställer högre krav på företag som bedriver försäljning i digitala kanaler. Och hur kan vi underlätta resandet för våra resenärer som har någon form av funktionshinder?
- När: 11 mars 2025
- Tid: kl.15.00-16.30
- Var: Digitalt. Länk skickas dagen innan till de som anmält sig.
Anmäl dig här
Program:
Hur kan vi underlätta resandet för våra resenärer som har någon form av funktionshinder? Vi presenterar affärsmöjligheter med tillgänglig turism och visar goda exempel.
Vad innebär EU:s tillgänglighetsdirektiv och hur berörs branschen av det? Den nya tillgänglighetslagen träder i kraft till sommaren och ställer högre krav på företag som bedriver försäljning i digitala kanaler, exempelvis på hemsidor och i appar. Vi har bjudit in experter på området och lanserar en vägledning som du som företag kan ha som utgångspunkt när du ska orientera dig i frågan.
Seminarium:
Seminariet kommer ske digitalt samt även spelas in så att du kan se det i efterhand.
Det här seminariet arrangeras av Sveriges Bussföretag och Svenska Resebranschföreningen