Vad är SUSTOUR?
SUSTOUR är ett projekt som medfinansieras av Europeiska kommissionen under COSME-programmet. Målsättningen att hjälpa små- och medelstora resebyråer och researrangörer i deras hållbarhetsarbete.
627 Europeiska reseföretag har valts ut, varav 17 från Sverige
Listan på samtliga företag finns HÄR.
Mer om SUSTOUR:
Syftet är att öka kunskapen kring hållbarhet bland medlemsföretagen i de europeiska resebranschorganisationerna. Till exempel Travelife certifiering, carbon management, plasthantering och supply chain management.
Konkret innebär det att företagen ska kunna genomgå en Travelife certifiering på ”Partner-nivå” eller på den högre ”Certified nivån”. För att kunna stötta certifieringsprocessen får deltagande reseföretag gratis support av utbildade Travelife coacher. Detta sker genom gruppcoaching och även enskilt.
Antagna företag ges möjligheten att få gratis tillgång till Travelife’s webbplats med utbildningsmaterial, bästa praxis, riktlinjer etc.
Läs om SUSTOUR här. I mars hölls ett informationsseminarium om SUSTOUR och inspelningen kan ni ta del av HÄR.